Torontoluymuş Gibi Gezmek

Torontoluymuş Gibi Gezmek

Toronto, Ontario eyaletinde bulunan Kanada’nın en büyük şehri olmakla beraber aynı zamanda da eyaletin başkentidir. Birçok farklı kültürü barındıran bu şehirde yapılacak onlarca şey var. İnanın say say bitmez… CN Tower a çıkıp resim çekmek, Eaton Center da alışveriş yapmak gibi nerdeyse tüm turistlerin yaptığı gezi aktiviteleri var. Ancak ben sanki Torontoluymuş gibi gezmek isteyen kişilere, yerel halkın burada günlük hayatlarında nasıl vakit geçirdiklerini göstermek istiyorum. Böylece siz de onların gözünden Toronto’yu yaşayabilirsiniz.

Havaların ısınmasıyla High Park ta gezinmek

Toronto’nun batısında bulunan High Park, şehir merkezine en yakın en büyük parklardan biridir. İlkbahar da Kiraz Çiçeçi ağaçlarının açılmasıyla beraber parka gelen ziyaretçiler de artar. Çocuklu aileler için de parkın içerisinde yer alan küçük hayvanat bahçesini önerebilirim.

Leaf Hokey ya da Raptors maçını ScotiaBank arenasında izlemeye gitmek

Leaf ve Raptors Toronto’nun en büyük hokey ve basketbol takımıdır. Bu arenanın en büyük özelliği zeminin sahada oynayacak takıma göre değişmesidir. Eğer hokey takımı sabah saatlerinde oynadıysa ve akşam basketbol maçı varsa sadece birkaç saat içerisinde buz zemin parke basketbol sahasına dönüşmektedir. Ve evet sadece bunun için çalışan bir ekipleri bulunmakta..

Toronto Leaf Hokey takımı ScotiaBank arenası

Sports Pub da bira içip Hokey Maçını izlemek

Kanadalılar Hokey maçlarını kendilerine adayarak delicesine izlerler ve bunu yaparken de durmandan içmeyi tercih ederler. Eğer siz de bu anlara tanıklık etmek istiyorsanız herhangi bir sports pub a gitmeniz yeterlidir. Bu pub ların diğerlerinden farkı içeride dev ekran televizyonların ve arkit oyun alanlarının bulunmasıdır. En büyük ve bilindik sport publar dan biri hemen yukarıda bahsetmiş olduğum ScotiaBank arenanın yanında bulunan Real Sports tur. Genelde maça bilet bulamayanlar ya da daha ucuza seyretmek isteyenler maçı buradan takip ederler.

Toronto'da bulunan Real Sports Pub

Olmazsa olmazlardan Tim Hortons kahvesi içmek

Sadece Toronto’ya deği tüm Kanada’ya özgü olan Tim Hortons kahve zinciri ayak bastığınız anda karşınıza çıkacak ilk şeydir. Sadece kahve zinciri değil aynı zamanda bir kültürdür. Tim Hortons ta sipariş verirken gururla “double double” diyen insanları görebilirsiniz.

*Double Double: 2 kaşık krema ve 2 kaşık şeker demek. Sade Türk Kahvesine alışmış birisiyseniz fazla şekerli gelebilir, önceden uyarim sizi.

Kanada'nın meşhur Tim Hortons kahvesi

Bud Light yerine Toronto craft biraları içmek

Ontario’da 275 ve üzeri bira üreticisi varken bunun 40’ı Toronto’da bulunmaktadır. Kuzey Amerika’da genellikle ucuz hızlı biralar tüketilirken Toronto’da bu durum biraz daha farklıdır. Tropikal biralar, çeşit çeşit meyveli IPA ya da tatlı ekşi biralar tercih edilmekte. Herhangi bir brewery pub a gittiğiniz de bira siparişi vermek yarım saati bulabilir çünkü önünüzde 10 sayfalık bir bira menüsü sizi bekliyor olacaktır.

Toronto craft biraları

En beğendiğim ve popüler olan Brewery Pub lar. Tıklayarak Toronto’daki merkezlerini görebilirsiniz.

Mill Street Brewery

Amsterdam Brewery

Bellwoods Brewey

Black Lab Brewing Köpek sahibi olanlar için ideal bir pub. Köpeğinizi dışarıya bağlamaya gerek kalmadan içeride dilediğiniz gibi takılabilirsiniz.

Kışın yeraltı yaşamına ayak uydurmak

Toronto’da kışlar Kanada’nın diğer şehirlerine göre daha ılıman geçse de yine de hatrı sayılır bir soğuk var diyebilirim. Bazı günler -20 bazı günler ise -30 görebilirsiniz. Ancak Torontoluların bunun için bir çözümü var !

Underground path, yerüstüne hiç çıkmadan hayatınızı idame ettirebilirsiniz çünkü içeride kuaför, restoran, doktor, markete kadar birçok ihtiyacınızı karşılayacak yerler mevcut. Hatta bu path bazı metro duraklarına, iş yerlerine ve evlere bile bağlıdır. Bu güzergah üzerinde oturan ve çalışan Kanadalılar evlerinden direk bu yeraltına inip metroya binip ve yine aynı şekilde dışarıya hiç çıkmadan iş yerlerine varabiliyorlar.

Path i çözmek biraz zaman alabilir ama alıştığınız vakit soğuk kış şartlarında kullanmak sizin için avantajlı olabilir.

Toronto yeraltı haritası
Toronto yeraltı yaşamı

Toronto’yu Torontoluymuş gibi gezmek isteyenler ve yeni yerler keşfetmek isteyenler takipte kalsın! Bir sonraki yazımda Toronto’da uygun fiyata tıka basa yemek yenilecek yerlerden bahsedeceğim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share via
Copy link
Powered by Social Snap