Toronto’da Yaşam Maliyeti Yaklaşık Ne Kadar ?

Toronto’da Yaşam Maliyeti Yaklaşık Ne Kadar ?

Toronto’yu her açıdan Kanada’nın diğer şehirlerinden ayrı düşünmelisiniz. Eğer burada yaşamayı düşünüyorsanız bütçenizi önceden planlamada fayda var. Bu yazımda Toronto’da yaşam maliyeti yaklaşık ne kadar olur, ne tarz harcamalarda bulunmanız gerekecek bunlardan bahsedeceğim.

1. Ev Kiraları

Daha önce bahsettim gibi Toronto’da ev kiralarken akla karayı seçmeniz gerekebiliyor. Dikkat etmeniz gereken bazı konular var; seçtiğiniz bölgenin ne kadar güvenli olduğu, doğal gaz, elektrik ve internet gibi kullanımların ne kadarının kiraya dahil olduğu ya da ev sahibinin sizden ne gibi belgeler talep ettiği gibi. Tüm bunları düşündüğünüzde bazen oda kiralamak daha güvenli ve karlı olabiliyor.

1 oda ev kiraları yaklaşık $2,314/aylık

2 oda ev kiraları yaklaşık $2,966/aylık

Sadece 1 oda kirası $800-$1000/aylık

Tabi yukarıda paylaşmış olduğum rakamlar Toronto’da bulunduğunuz bölgeye, apartmana ve oda sayısına göre değişmektedir. Bu yazımda bölgelere ve metro duraklarına göre değişen kira ücretlerini görebilirsiniz.

Ayrıca bazı ev sahipleri ya da özel firmalar sizi zorunlu kira sigortası yapmaya tabi tutabilir. Bu da yaklaşık aylık $35‘a mal olabilir.

2. Ulaşım

Akbil gibi Toronto’nun da Presto kartı var. Bu seneye kadar günü birlik ya da 1 haftalık ayrı geçiş kartları bulunmaktaydı ancak yeni yılla beraber bunlar kaldırıldı. Tek bir el altında toplamak adına Presto ticket, aylık ve yıllık kullanım olmak üzere yeni düzenlemer getirildi.

2020 Toronto Ulaşım Tarifleri

2020 Toronto ulaşım maliyeti

Eğer öğrenciyseniz ya da çalışıyorsanız 1 yıllık Presto Kart almanızı öneririm her ay doldurmaktansa yıllık kart sizin için daha karlı olacaktır. Ama şunu da belirtmek isterim yıllık ya da aylık Presto Kart ile sadece Toronto içi ulaşımı kullanabilirsiniz. Eğer işiniz ya da okulunuz Mississauga tarafındaysa o zaman Presto’nuza ekstra para yatırmanız gerekir. Mississauga’a Miway‘e, Toronto ise TTC ‘ye bağlıdır. Presto kart her ikisi için de geçerli olsa bile aylık ve yıllık kullanım ücretleri farklıdır. Bu yüzden TTC’den aldığınız yıllık ya da aylık kartı Mississauga bölgesinde kullanamazsınız kartın içerisine ekstra belli bir miktar daha yatırmanız gerekir.

Ne yazık ki Toronto’da ulaşım sunulan servise göre oldukça pahalı. Bazen metroyla 3 durak bile gitmek 40 dakikanızı alabiliyor ya sinyal hatası ya da birileri acil çıkış butonuna basmış oluyor. Her durak arası 15-20 dakika sinyalin açılmasını beklediğim zamanları hatırlıyorum. Bu sebepten ötürü Uber, Lyft gibi uygulamaların kullanımı oldukça yaygın.

Uber ya da Lyft ile Eglinton (Midtown) – Young and Dundas arası yaklaşık $35‘a gidip gelebilirsiniz.

3. Telefon ve Internet

Telefon ve internet yine en çetrefilli konulardan biri. Kanada 10 eyaletten oluştuğu için eyaletlerin kendine has telefon paketleri ve sınırlamaları olabiliyor. Örneğin, bazı telefon paketlerinde Ontario eyaleti dışında arama yapamıyorsunuz. O yüzden telefon ve internet paketlerini seçerken kullanımınıza uygun olanı seçmeye çalışın çünkü isteyeceğiniz her ek özellik size ekstraya mal olacaktır.

Bell, Rogers ve Telus Kanada’nın en büyük telekomünikasyon firmalarındandır. Televizyon, telefon, internet kurulumlarını bu firmalar üzerinden yapabilirsiniz. Bell ve Rogers’ın altında daha küçük firmalar da bulunmakta Koodo, Fido, Virgin özellikle bu firmalar telefon ve internet paketi konusunda daha avantajlı fiyatlar sunmakta. Planhub.ca dan genel telefon paketlerini karşılaştırıp kullanımınıza göre uygun olanını bulabilirsiniz.

Telefon paketi alırken sizden study permit ya da work permit isteyeceklerdir o yüzden pasaportunuzu ve gerekli belgeleri yanınızda getirmeyi unutmayın. Ne yazık ki turist vizesiyle telefon paketi alamıyorsunuz.

Seçtiğiniz pakete ve firmaya göre aylık vergi dahil olmak üzere $65-$150 arası diyebilirim.

4. Market Alışverişi

Yapılan araştırmaya göre 19-30 yaş aralığında olan bir birey aylık yaklaşık $251.95 harcamaktadır. Nutritious Food Basket Calculator sitesini kullanarak sizin ve ailenizin Toronto’da market alışverişinin haftalık ne kadar olabileceğini hesaplayabilirsiniz. Ön bir bilgi olması adına kesinlikle öneriyorum.

Toronto’da marketler hem ürün hem de fiyat olarak farklı seçenekler sunmakta. Aşağıda en bilinen süpermarketlerin 2019 fiyat listesini görebilirsiniz.

Toronto market alışveriş fiyat listesi

Genel Aylık Gider Tablosu

TOTAL $3,541.24/aylık ( Toplu taşıma kullanıp kira ödeyenler)

TOTAL $3,840.23/aylık ( Özel aracı olup kira ödeyenler)

TOTAL $5,415.73/aylık (Ev sahibi olup toplu taşıma kullananlar)

TOTAL $5,714.72/aylık ( Özel aracı olan ev sahibi)

Bu rakamları baz alarak alacağınız maaşı belirlemelisiniz.

  • Kira verip özel aracı olanlar yıllık Net Maaş en az $46,376
  • Ev sahibi olup toplu taşıma kullananlar yıllık Net Maaş en az $65,056
  • Hem özel araç hem ev sahibi olanlar yıllık Net Maaş $68,971 kazanmalıdır.

Yukarıda belirtilen rakamlar yaklaşık olarak verilmiştir ancak Toronto’da yaşamak istiyorsanız en azından yukarıdaki bilgilerle kafanızda belli bir bütçe planlaması yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share via
Copy link
Powered by Social Snap