Toronto’da Ev Kiralamak için Yapılması Gerekenler

Toronto’da Ev Kiralamak için Yapılması Gerekenler

Toronto’da düzgün bir eve çıkabilmek günlerinizi hatta aylarınızı alabilir. Bunun sebebi kiraya veren kişilerin inanılmaz seçici olmalarıdır. Uymanız gereken birkaç kriter var, her ne kadar bu kriterleri yerine getirseniz de iş yine şansa kalmış diyebilirim. 1 yıl içerisinde 5 ev değiştiren biri olarak aşağıda başlıklar halinde Toronto’da ev kiralamak için neler yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağım.

Toronto Metro Hattı Bölgeleri

Kanada genelinde araç kullanımı bir lüks değil ihtiyaçtır bu yüzden toplu taşımadan ziyade bireyler özel araçlarıyla ulaşım sağlar. Toronto’da nispeten toplu taşıma kullananların sayısı daha fazladır. Arabası olmayanlar ya da hava şartlarından dolayı işe/okula arabasız gitmek isteyenler metro duraklarına yakın oturmayı tercih eder. Ancak metro hatlarında nedense bitmek bilmeyen sinyal problemi yaşanmaktadır bu yüzden servislerde aksamalara denk gelebilirsiniz. Kendinizi bu konuda hazırlamanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki haritada metro duraklarına göre  1 ve 2 odalı evlerin yaklaşık kira fiyatlarını görebilirsiniz. Daha net görmek için resmin üzerine tıklayın.

Toronto'da metro duraklarına göre ev kira fiyatları

Ev Kiralarken Göstermeniz Gereken Evraklar

  1. Ev hatta oda tutarken ilk ve son ayı peşin olarak vermeniz gerekir.
  2. Kanada’da kredi geçmişi olması, Credit History.
  3. Kanada’da çalıştığınıza dair mektup. Öğrenci iseniz okul kağıdı.
  4. Daha önceki kiracınızdan referans mektubu.
  5. Bazı yerler background check de yapabilir.
  6. Rezidans(Condo) lar için ise anahtar depozitosu isteyebilirler.

Yeni gelenler için yukarıdaki 2. ve 4. maddeleri sağlamak pek mümkün değil bu yüzden birçok yer direkt 1 yılı peşin ödemelerini ister. Ancak yukarıda dediğim gibi her ne kadar evraklarınız eksiksiz olsa da iş biraz kiraya veren kişinin tercihine kalmış durumda.

Ev ya da Oda Kiralamak için Bakmanız Gereken Siteler

Yeni gelenler için aşağıda benim ve çevremdeki insanların kullanmış oldukları ev bulma linklerini paylaşıyorum. Bu linkler dışında herhangi bir emlakçıyla da çalışabilirsiniz. Emlakçılarla çalışmanın iyi tarafı komisyon bazlı çalışmaları ayrıca internet ortamında bulamayacağınız evlere de ulaşabilirsiniz.

https://www.rentseeker.ca/rentals/apartments/ontario/toronto

https://www.padmapper.com/apartments/toronto-on

https://www.torontorentals.com/

https://www.zumper.com/apartments-for-rent/toronto-on

https://www.gottarent.com/toronto-on-rentals/

https://www.torontofurnishedrentals.com/

Yukarıda paylaştıklarımın dışında Kijiji ve Facebook gruplarını da kullanabilirsiniz. Kijiji, Kanada’da birçok şey için kullanılan bir platform. Eşya satabilir, ders alabalir hatta ev bile kirayalabilirsiniz. Ancak burada sahte (spam) kullanıcılara dikkat etmeniz gerekiyor. Online üzerinden önemli bilgilerinizi paylaşmamaya özen gösterin. Craiglist e buna dahil.

Öğrenciler için;

https://www.homestay.com/canada/toronto

https://www.homadorma.com/en/search/city/2221

https://hansacanada.com/family/

Öğrenciler okul ve kolejlerin sunduğu homestay lere de bakabilirler.

Kulağa Küpe Tavsiyeler

Ben de ilk zamanlar öğrenci olarak geldiğimde ne yazık ki dolar cinsinden gelirim yoktu, sürekli TL den Kanada Dolarına çevirmek durumunda kalıyordum. Ne kadar sıkıcı bir durum olduğunu tahmin edebilirsiniz bu yüzden özellikle Toronto bölgesinde yaşayacaklar için evden ziyade oda kiralama fikrini önerebilirim.

Bazı 5 ya da 6 odalı evler ev sahibi tarafından pansiyon gibi işletilmekte. Her oda başka birine ait olup tuvalet, mutfak gibi alanlar ortak kullanım yerleridir. Yukarıda bahsetmiş olduğum evraklar yine geçerli ancak ev sahibi ve diğer insanlarla kurduğunuz ilişkiye bağlı olarak seçilme şansınız yüksek olabilir.

Ev hatta oda tutma işlemini asla son ana bırakmamanız gerekiyor. Bazı rezidans, apartmanlar Waiting List denilen bir listeye sahiptir, başvuru listesi olarak düşünebilirsiniz. Kiracı 2 ay önceden daireyi boşaltacaklarına dair yönetime dilekçe verdiği anda yönetim bu listeyi yeni gelecek kiracılar için çıkarır. Yoğun bir talep olacağından ve özellikle de kimsenin hakkını yememek adına herkesi başvuru sırasına sokarlar. Bu listeye ne kadar erken kayıt yaparsanız listeden seçilme şansınız da o kadar artar. Tavsiyem gözünüze kestirdiğiniz bir daireyi sürekli takip altına alın ve boşaldığını gördüğünüz anda listeye kayıt yaptırın.

Son olarak kiraya veren kişiyle ya da yönetimle kira kontratı yapın ve elinizin altında bulundurun. Haklarınızı gözden geçirin. Bazı yerlerde elektrik, doğal gaz ve internet kiraya dahil olmuyor ve ekstra ödemeniz gerekiyor. Bu durumda bütçenizi ve kira maliyetini tekrar gözden geçirmenizde fayda var özellikle kış aylarında kullanacağınız ısınma için.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

Karşılaşacağınız herhangi bir problem için Ontario Tenant – Landlord Board a başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share via
Copy link
Powered by Social Snap