Ottawa’da Görülmesi Gereken Yerler

Ottawa’da Görülmesi Gereken Yerler

Eğer Kanada’nın başkenti Ottawa’yı merak ediyor ve bir sonraki gezi planınıza dahil etmek istiyorsanız bu yazımda Ottawa’da görülmesi gereken yerler nelerdir ve yapılacak aktiviteleri başlıklar halinde sıralayacağım.

1. Rideau Kanalında Buz Pateni Yapmak

Ottawa denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Rideau Kanalı 202 km olup Ontario gölü ve Saint Lawrence Nehri’ni birbirine bağlamaktadır. Bu kanalın en büyük özelliği kış aylarında hava sıcaklığının -20 lere düşmesiyle Dünya’nın en uzun buz pistine dönüşmesidir. Eğer buz pateniniz varsa kanalın herhangi bir bölgesinden başlayarak diğer ucuna kadar kayarak gidebilirsiniz. Buz pateni olmayanlar içinse Mackenzie King köprüsü altında bulunan kanalın üzerine kurulmuş kulübelerden saatlik buz pateni kiralayabilirsiniz.

Bazen hava şartlarından dolayı kanal tehlikeli olabileceğinden geçici süreliğine kapatıyorlar bu yüzden evden çıkmadan önce aşağıda bulunan linkten kanalın açık olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

https://ncc-ccn.maps.arcgis.com/apps/View/index.html?appid=795623808c5c49388aa7dc5f94890a40

2. Ottawa Parlamento Binası

Parlamento tepesi ( Parliament Hill ) de yer alan Parlamento, günümüzde de ülke yönetimi için başbakan ve devlet çalışanları tarafından kullanılmaktadır. Binanın bazı bölümleri belirli saat aralıklarıyla turistlere hizmet vermektedir. Eğer gezmek istiyorsanız online bilet almanız gerekiyor. Özellikle yaz ayalarında turist yoğunluğu fazla olabiliyor bu yüzden birkaç gün önceden bilet almanızda fayda var.

Ayrıca Parlamento’nun arka bahçesinden güzel bir Ottawa manzarası yakalayabilirsiniz.

Ottawa Parlamento Binası

3. ByWard Market

Byward Market içerisinde bulunan restoran ve hediyelik eşya mağazalarıyla kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Şehrin merkezinde bulunduğu için kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tavsiye edebileceğim birkaç yer var umarım siz de beğenirsiniz.

Byward Market Ottawa görülmesi gereken yer

Eğer makarna yemek istiyorsanız La Bottege Nicastro ilk gitmeniz gereken yerdir. İçeride oturup sipariş verebildiğiniz gibi aynı zamanda İtalyan ürünlerinden oluşan markette ev alışverişinizi de yapabilirsiniz.

Pizza yemeği düşünenler için The Grand, tatlıları da oldukça başarılıdır.

Obama’nın bile severek gittiği Le Moulin de Provence, Fransız tatlı ve kurabiyeleriyle meşhurdur. Özellikle Justin Trudeau suratlı kurabiyeler en fazla ilgi görenler arasında.

Beavertails , Kanada Waffle’ı diyebilirim , çikolata komasına girmek isteyenler için ideal bir yer.

4. Ottawa Sanat Galerisi

Bir sürü sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu galerinin en büyük özelliği önünden bulunan dev örümcek heykelidir. Fotoğraf çekmeyi sevenler için kesinlikle gözünüzden kaçamayacak bir yapı.

Ottawa Sanet Galeri önünde bulunan dev örümcek

5. Dow’s Gölü

Dow’s Gölü’nün diğer göllerden farkı insan yapımı bir göl oluşudur. Özellikle yaz aylarında çevresinde birçok aktivite alanı olup çocuklu ailelerin vakit geçirmek istediği bir yerdir. The Pavilion(resimde gördüğünüz beyaz çatılı bina) denilen alandan kano kiralayabilirsiniz. Kışın ise göl tamamen donduğu zaman buz paten pisti olarak kullanılmakta yine aynı alandan buz pateni de kiralayabilirsiniz.

Ottawa Dow's Gölü

6. MacKenzie King Arazisi

Gatineau bölgesinde bulunan bu arazi bir zamanlar dönemin en uzun başbakanlığını yapan William Lyon Mackenzi ‘nin yazlık evinin bulunduğu yerdir. Görevde bulunduğu 50 yıl boyunca arazisini yeşillendirip başkanlığının sona ermesiyle de Kanadalılara devretmiştir. Şuan ulusal park olarak ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Park içerisinde William Lyon Mackenzi’nin o önem kaldığı evi ve küçük bir restoran bulunmaktadır. Restoranın hemen yanında Café Pal adında küçük bir kulübe göreceksiniz, inanılmaz leziz dondurmaları var denemenizi tavsiye ederim.

7. Rideau Şelalesi

Justin Trudeau’nun evine biraz yakın Ottawa Sanat Galerisinden 15 dakika yürüme mesafesi olan Rideau şelalesi özellikle kışın görülmesi gereken bir yer.

Rideau Şelalesi

Yukarıda Ottawa’da görmeniz gereken belli başlı yerlerden bahsettim. Umarım keyifle gezersiniz:)

Ottawa’da ne yenir ne içilir diyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.mymapleguide.com/ottawada-ne-yenir-ne-icilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share via
Copy link
Powered by Social Snap