Ottawa’da Yaşamanın Avantajları

Ottawa’da Yaşamanın Avantajları

Kanada’nın başkenti benim ise ilk göz ağrım olan Ottawa‘yı sizlere taktim etmek isterim. Bazıların gözünde küçük sıkıcı bir yer olsa da benim için asıl Kanada’da yaşamanın ne demek olduğunu öğrendiğim yer. Kanada’ya eğitim ya da iş amaçlı gelecek olanlar bu sayfada Ottawa’da yaşamanın avantajları nelerdir okuyup değerlendirebilirler. Turist olarak gelmek isteyenler için ise bu sayfamı ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. https://www.mymapleguide.com/ottawada-gorulmesi-gereken-yerler/

Ottawa: 1 Şehir’de 2 Eyalet

Ottawa, hem Fransız hem de İngiliz bölgesinde yer almaktadır. Şehir merkezi Ontario eyalatine yani ingiliz kesimine bağlıyken, Gatineau Quebec eyaleti yani Fransız kesimine bağlıdır. Normal şartlar altında bir eyaletten diğerine gitmek günlerinizi alırken Ottawa’da Alexandra köprüsünü geçmeniz yeterlidir.

Ottawa Alexandra köprüsü

Dilleri farklı olduğu gibi vergi, toplu taşıma ve kira bedelleri de farklıdır. Biri Ontario eyaletinin belirlediği yasaları uygularken diğeri Quebec eyaletinin belirlediği kuralları uygular. Bu yüzden yerleşmeye karar vermeden önce her iki eyaletin yasalarını ve vergilendirmelerini incelemenizi tavsiye ederim.

2 Farklı Dil Konuşulması

İngilizce ve Fransızca Kanada’nın resmi dilleridir. Ottawa gibi idari işlerin yürütüldüğü yerde her iki dili de iyi bir seviyede konuşmanız beklenir. Özellikle Kanada Devletinde çalışacak olanlar için Fransızca bilmek zorunluluktur diyebilirim.

Eğer benim gibi İngilizcenize güvenmeyen bir Francophone sanız ya da Fransızca’yı aynı bir Kanadalı gibi öğrenmek istiyorsanız, Ottawa sizin için ideal bir şehir olabilir. Ancak daha önce Fransızca okumuş ve burada da üniversite ya da kolej de Fransızca eğitim almayı düşünen kişilere belirtmek isterim ki, Kanada Fransızcasıyla öğrendiğiniz Fransızca arasında dağlar kadar fark var. Gerek aksan gerek kullanılan kelimeler olsun ilk başlarda anlaşılması sizi biraz yorabilir ama paniğe gerek yok zamanla alışacaksınız. Yukarıda bahsettiğim gibi Gatineau bölgesinde oturmak Fransızcanızı geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Uygun Fiyata Ev Bulma Olasılığı

Büyük şehirlere kıyasla Ottawa’da uygun fiyata düzgün bir eve çıkma olasılığınız çok daha yüksek. Aşağıda Toronto’ya kıyasla yaklaşık aylık kira bedeli farkını görebilirsiniz.

Aylık Kira BedeliTorontoOttawaFark
Apartman (1 oda) Şehir Merkezinde2,204.17 C$1,476.10 C$  -33.03 %
Apartman (1 oda) Şehir Merkezi Dışında1,759.34 C$1,175.29 C$     -33.20 %
Apartman (3 oda) Şehir Merkezinde3,526.91 C$2,537.88 C$     -28.04 %
Apartman (3 oda) Şehir Merkezi Dışında2,650.65 C$1,943.95 C$     -26.66 %

Kanada’nın Silikon Vadisi

Vancouver la beraber Ottawa’da Kuzey’in Silikon Vadisi olarak geçmektedir. Yazılım sektöründe çalışan ya da çalışmak isteyenler için Ottawa birçok iş imkanı sunmaktadır. Adobe, Nokia, Shopify, IBM nitelikli iş gücü arayan başlıca firmalardır. İstihdam düzeyi yüksek olan Ottawa’da aylık net maaş yaklaşık 4,113.98 C$ iken Toronto’da bu 3,945.32 C$ civarıdır.

Ancak ne yazık ki iş bulmak o kadar kolay olmuyor. 2 dilden fazla dile sahip olan ve kalifiye birçok eleman var bu yüzden rekabet oldukça fazladır. Toronto şehir ve sektörel olarak daha büyük olduğu için genelde insanlar, özellikle yeni gelenler, Toronto ya da Vancouver ‘ı tercih etmekte. Eğer yazılım sektöründe deneyimli ve dilinize de güveniyorsanız Ottawa’yı değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Sakin Bir Yaşam Sunması

Kimilerine sıkıcı gelebilir ancak benim gibi İstanbul’dan yoğun tempolu bir şehirden geliyorsanız, Ottawa aradığınız huzuru bulmakta birebir olacaktır. Trafiğin ve popülasyonun az olduğu bu yerde kompakt bir hayat kurabilirsiniz. Yeni gelenler için alışması da daha kolay olacaktır.

Ottawa, Kanada’nın diğer büyük şehirlerine kıyasla göçmenlerden ziyade gerçek Kanadalıların yaşadığı bir yerdir ve birçoğu devlet kolunda çalışmaktadır. ( Gerçek Kanadalı: Bu terim genelde bizim gibi yeni gelen göçmenler tarafından kullanılır. 4-5 jenerasyon boyunca Kanada’da doğup Kanada kültürüyle büyüyen kesimi kapsar. Çünkü burada dün gelen göçmene bile sorsanız Kanadalıyım der:) Yanlış olmasın, Kanada devleti gözünde Kanada Pasaportu olan ya da Oturma iznine sahip herkes Kanada vatandaşıdır. Sadece bazı durumlarda daha açıklayıcı olması adına bu terimi kullanıyoruz:) ) Kanadalılar kibarlıklarıyla ünlüdür ve bunun ne demek olduğunu Ottawa’da çok iyi anladım. Kolunuza biri değdiği anda dönüp sizden özür diler. Toronto’da bu muameleyi çok aramayın derim zira orası büyük şehir olduğu için karmaşası da Ottawa’ya göre fazla.

Bonus: Trudeau’ya Denk Gelme Olasılığı

Eminim Justin Trudeau’yu bilmeyeniz yoktur. Kendisi Ottawa Sussex bölgesinde ailesiyle yaşamaktadır. Evini merak ediyorsanız gidip görebilirsiniz tabiki bahçesine girmemek şartıyla:) Gösterişli duvarlar, altın kaplamalı kapılar beklemeyin çünkü kendisi gibi evi de oldukça mülayimdir.

Ottawa’da yaşamanın en büyük avantajı diyebilirim:)

Justin Turdea'nun Sussex bölgesindeki evi
Trudeau ve ailesi Ottawa Sussex

One thought on “Ottawa’da Yaşamanın Avantajları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share via
Copy link
Powered by Social Snap