Korona sonrası Kanada’da Yaşam

Korona sonrası Kanada’da Yaşam

Tüm Dünya’yı saran Korona virüsü Kanada’da etkili olup virüsün yayılımını önlemek adına devlet ve eyaletler tarafından belirli kısıtlamalar getirildi. Vaka sayılarındaki düşüşle beraber etap etap sınırlamaların kalktığı bu dönemlerde Korona sonrası yeni Kanada düzeninden sizlere bahsetmek isterim.

1. Maske Zorunluluğu

Ontario eyaletinde 2 Temmuz’dan itibaren kapalı mekanlara girerken maske takma zorunluluğu getirildi. Bu yüzden her daim yanınızda maske bulundurmanızı tavsiye ederim zira maskesiz olanlar geri çevrilmekte.

Özellikle Toronto’da ve turistik bölgelerdeki mağazalarda girişlerde el dezenfektanı görebilirsiniz. Mağazaya girdiğiniz anda sizden kullanmanızı rica edeceklerdir.

Toplu taşımalarda da maske takıp ve sosyal mesafeyi korumanız lazım. Şoför ve yolcular arasında bariyerler ve sosyal mesafeyi korumak adına sarı ok işaretlerini takip edebilirsiniz.

Mart ayından bu zamana kadar TTC kullanımında % 86 düşüş yaşanmış. 2021 Sonbahar ayından sonra tekrar okulların ve bazı iş yerlerinin açılmasıyla beraber %30 ve %60 arasında kullanım artışı beklenmekte bu yüzden TTC çalışanları oturma düzeni ve binen kişi sayısına göre düzenlemeler getirecek. Yoğunluğu önlemek adına araç sayısında ve çalışma saatlerinde artış olacağı söylenmekte.

Korona sonrası Toronto'da ulaşım

2. Ev Kiraları

Tabii ki yaşanan bu küresel olayda ev kiraları da nasibini aldı. Kanada’nın en pahalı iki şehri olan Toronto ve Vancouver ‘da kira fiyatlarında düşüş yaşanmaktadır ve bunun önümüzdeki aylarda da devem edeceği ön görülmektedir. Korona öncesi Toronto’daki yaşam maliyetlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Her ne kadar kiralarda düşüş yaşansa da Toronto yine Kanada’nın en pahalı şehri olarak kalmakta. Korona sonrası;

korona sonrası Kanada 'da ev kiraları
korona sonrası Kanada'da ev kiraları

3. Sosyal Hayat

Restoran ve parkların da açılmasıyla beraber karantina sonrası insanlar soluğu dışarıda almaya başladı. Her ne kadar açık alanda maske takma zorunluluğu olmasa da sosyal mesafeyi korumak adına yerleşim düzenlemeleri bulunmakta.

Parklar da yere çizilmiş daireler, restoran ve mağaza önlerinde uzun kuyruklar ve QR kodlu menüler görebilirsiniz. Terası olan restoranlar masaları yayarak hizmet verirken dış mekanı olmayanlar sadece eve siparişle çalışmakta.

Korona sonrası Toronto'da restoran işletme kuralları

Belirli sayıda müşteri alındığı için yeni gelen kişiler mağazanın boşalmasını beklemekte bu yüzden saatlerce beklediğiniz olabiliyor. Örneğin; aşağıda paylaşmış olduğum hesabı takip ederek LCBO (alkol satış mağazaları) önünde bekleyen insanların paylaşmış olduğu yaklaşık bekleme sürelerini lokasyona göre görebilirsiniz:)

Ayrıca aşağıda paylaşmış olduğum linkten de Toronto bölgesinde market bekleme sürelerini görebilirsiniz. Saatlerce beklemek yerine zamanınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

https://covid19-waiting-time.thejoin.tech/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share via
Copy link
Powered by Social Snap