Kanada Yatırımcı Göçmenlik Başvurusu

Kanada Yatırımcı Göçmenlik Başvurusu

Kanada’ya yatırımcı olarak gelmek istiyorsanız, Kanada Devleti’nin yabancı yatırımcılara sunmuş olduğu belli başlı programlardan yararlanabilirsiniz. Bu programların güzel tarafı Kanada’da iş sahibi olabileceğiniz gibi aynı zamanda gerekli koşullar sağlandığında oturma iznine de sahip olabilirsiniz. Aşağıda kısaca Kanada yatırımcı göçmenlik başvurusu için bakmanız gereken programları görebilirsiniz. Size uygun olan programı bulduğunuzda profesyonel bir destek alarak gitmenizi öneririm. Toronto Başkonsolosluğu sizi bu konuda doğru kişi ve kurumlara yönlendirebilir.

1. Start-up Vize Programı

Bu Start-up vize programıyla Kanada’nın neresinde olursanız olun kabul edildiğiniz taktirde iş kurabilirsiniz. Hali hazırda var olan firmanızla başvurabileceğiniz gibi yeni iş fikirleriyle de bu vizeye başvurabilirsiniz. Eğer yeni iş fikriniz kreatif ve Kanada pazarının işine yarayacaksa, Kanadalı firmalardan aldığınız destekle başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun kabulünü beklerken aynı zamanda çalışma iznine de ( Work Permit ) başvurabiliyorsunuz.

Ancak dil seviyeniz de bu vize için önemli, Ielts General ya da Fransızca sınavı Tef den minimum her 4 bölümden 5 puan almalısınız.

En önemlisi firmanızın Kanada Devleti tarafından onay görmüş firmalarından destek aldığınızı göstermenizdir. Kanada Devleti tarafından onay almış firmalar;

 • Venture Capital Firms, ( Akredite Edilmiş Risk Sermaye Grupları)
 • Business Incubators ( Ticari İnkübatör) olarak geçmekte.

Kanada Devleti tarafından onaylanmış bu firmalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yeni kurulacak firmanın yukarıda paylaşmış olduğum firmalardan destek aldığını kanıtlamanız gerekir. Letter of support olarak geçmekte vize başvurunuzda kullanmanız gerekecektir.

Bu vize başvurusuyla en fazla 5 yabancı yatırımcı başvurabilir ve her bir hissedar en az %10 hisseye ve oy hakkına sahip olmalıdır. Akredite olan firmalarla beraber pay oranları en %50 den fazla olmalıdır.

Bu vize başvurusunda Kanada devleti herhangi bir finansal destekte bulunmayacağı için buraya gelirken yaşam masraflarınızı karşılayacak belli bir miktar paranın bankanızda bulunması gerekir.

Kanada'ya gelirken ne kadar para getirmek lazım

2. PNP Programı ( Provincial Nominee Program)

Kanada Harita

Kalifiye eleman şart ve talepleri eyaletten eyalete değişmektedir. Bu yüzden her bir eyaletin koşullarını teker teker incelemeniz gerekir. İlk olarak Ontario eyaletinin şartlarından bahsedeceğim. Toronto, Kingston, Ottawa gibi şehirler bu eyalette bulunduğu için iş geliştirme ve göçmenlik başvuru oranı daha fazladır.

Ontario

Bu eyaletin %68 i post-secondary yani üniversite lisans/kolej/mesleki sertifika programı mezunudur. Dünya’nın en eğitimli nüfusunu barındıran yerlerden biridir. Bu eyaletin diğer yerlere göre avantajı düşük kurumsal vergilendirmeye sahip olmasıdır.

Eğer Ontario’da oturma izni almak ve iş kurmak istiyorsanız bunun 2 yolu var; Ontario Corporate Stream ve Ontario Entrepreuner Stream.

Ontario Corporate Stream

Bu programda firmanızın en az 3 yıllık bir geçmişi olmalı. En az 5 milyon Kanada Doları yatırmanız gerekir ya da daha önce Ontario’da kurulmuş bir firmayı da satın alabilirsiniz. Aynı zamanda kurmuş olduğunuz bu firmada en 5 tam zamanlı çalışana istihdam sağlaya bilmelisiniz. Çalışanlar Kanadalı ya da oturma izni almış kişiler olmalıdır. Alacağınız kişiler executive, management, senior pozisyonlarında deneyimli en az 1 yıl bu alan çalışmış kişiler olmalıdır.

Başvuru sırasında firmanızın iş planını görmek isteyeceklerdir. Bu plan içerisinde aşağıdaki maddelere yer verilmelidir ancak rapor sadece bu maddelerle de sınırlı kalmamalıdır.

 • Vergi beyanları
 • Satış tahminleri
 • Rakip analizi
 • Endüstri istatistikleri
 • Pazar eğilimi ve datalar
 • Çalışan personel ve İnsan Kaynakları
 • Risk analizi
 • Lisans veya izin başvuruları
 • Endüstri birliği üyeliği

Başvuru ücreti kişi başı 3,500 Kanada Dolarıdır ve red aldığınız zaman bu ücreti geri alamazsınız sadece geri çekme ya da iptal durumlarında geri alabilirsiniz.

Ancak bazı iş alanları ve firmalara bu programdan yararlanamaz o yüzden başvurmadan önce firmanızın bu programa uygunluk sağladığından emin olun. Aşağıdakiler Ontario’da yatırımcı olarak yapamayacağınız belli başlı alanlardır.

 • Otomatik araç yıkama yerleri
 • Holding şirketler
 • Çamaşırhaneler
 • Tefecilik
 • Günlük ödeme kredisi ve bununla ilgili işlemler
 • Hurda metal geri dönüşümü
 • Lastik geri dönüşümü
 • Benzin istasyonları ( GTA bölgesi dışında kurabilirsiniz)

Ontario Entrepreuner Stream

Bu program için firmanızın en az 2 yıllık deneyimi olması gerekiyor son 5 yıl içerisinde. Başvuru için ya firma sahibi ya da yönetici pozisyonunda olmanız gerekir. En az 2 Kanadalı ya da oturma izni olan kişiye iş istihdamı sağlamalısınız.

Firmanızı açacağınız yere bağlı olarak sizden beklenen sermaye miktarı da değişmektedir. Greater Toronto Area( Toronto, Durham, Halton, York, Peel bölgeleri) için en 800,000 Kanada Doları sermayeye sahip olmalısınız. Eğer bu bölgeler dışında ise o zaman minimum 400,000 Kanada Doları sermaye göstermeniz gerekmektedir.

Eğer sunduğunuz iş iletişim/bilişim, dijital iletişim sektörünü içeriyorsa o zaman bölgeye bakmaksızın yine 400,000 Kanada Doları sermayeye sahip olmalısınız.

Sermayenizin Kanada Devleti tarafından onaylanan üçüncü taraf akredite kuruluşlar tarafından da onaylanması gerekmektedir. Bu kuruluşlar;

Üçüncü taraf akredite kuruluşlar

Yine bölge bazlı yatıracağınız miktarda değişmektedir.

 • GTA Bölgesi içerisinde (Toronto, Durham, Halton, York, Peel bölgeleri) kişisel minimum 600,000 Kanada Doları yatırmalısınız.
 • GTA Bölgesi dışından yine kişisel minimum 200,000 Kanada Doları yatırmalısınız

Bu programlara başvurduğunuz anda eğer evraklarınız tamam ve birebir Toronto’da bulunan OINP sorumlusuyla yaptığınız görüşmeler başarılı geçerse 2. adım çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Oturma izni için son firma raporunu sunmadan önce 20 ayınız var. Bu 20 ay içerisinde çalışma izninizle firmanızı büyütebilir ve gerekli araştırmaları legal bir şekilde Kanada içerisinde yapabilirsiniz.

Ontario ve diğer eyaletlerin de kendi iş kurma ve oturma izni programları için kendi başınıza online başvuru yapabilirsiniz. Ancak profesyonel bir destek almanızda her zaman fayda var. Toronto Başkonsolosluğu sizi bu konuda doğru yere yönlendirecektir.

Türkiye’de bulunan vize merkezleri ya da Kanada eğitim firmalarını bu konuda yeterli bilgiye sahip olduklarını düşünmüyorum. Eğitim ve vize konusunda eminin oldukça fazla deneyimleri vardır ancak yatırım göçmenliğini beli başlı firmalar yapmaktadır. Bu programlar için özel avukatlar da mevcut. Bulduğunuz avukatın Kanada Devleti tarafından kabul edilip edilmediğini bu yazımda paylaştığım linkten öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share via
Copy link
Powered by Social Snap