Kanada’da Nasıl Çevre Edinilir?

Kanada’da Nasıl Çevre Edinilir?

Bildiğiniz topraklardan çıkıp dilini bile doğru düzgün konuşamadığınız bir ülkede hayat kurmaya karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, belki bu yazım size biraz yardımcı olabilir. Kanada’da nasıl çevre edinilir ve topluma kolayca nasıl entegre olunur diye merak ediyorsanız aşağıda paylaştığım yöntemleri deneyebilirsiniz. Kendim de bu yöntemlerin birçoğunu zamanında denedim o yüzden sizler için de etkili olabileceğini düşünüyorum.

1. Kütüphanelerdeki Sosyal Gruplara Katılın

Ottawa’ya ilk gittiğim zamanlar da İngiliz kesiminde yaşamama rağmen genel olarak Fransızca kullanıyordum. Bu durumun ileride önümde büyük bir engel olacağını düşünerek İngilizcemi geliştirecek yollar aramaya başlamıştım. Bir tanıdığım sayesinde kütüphanelerde hafta içi her gün belli saatlerde İngilizce öğrenmek isteyenlerin bir araya geldiği bir etkinlik olduğunu duydum. Kanadalı gönüllüler tarafından yürütülen bu etkinlikte paranızı harcamadan hem İngilizcenizi geliştirebilir hem de yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Aşağıda paylaşmış olduğum link Toronto’daki kütüphanenin etkinlik saatleridir ancak diğer şehirlerde de bu konuşma gruplarına katılabilirsiniz.

https://www.torontopubliclibrary.ca/search.jsp?Ntt=english+conversation+circle

Kanada'da Nasıl Çevre Edinilir? Kütüphaneler

2. Meetup Uygulamasını Kullanmaya Başlayın

Appstore’dan indirebildiğiniz gibi direk https://www.meetup.com/ dan da giriş yapıp yakında zamanda yapılacak olan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. İlgi alanınıza göre gruplara katılıp ortak yönleriniz olan insanlarla tanışabilirsiniz. Bu grubu ayrıca profesyonel olarak da kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle Marketing alanında katılabileceğiniz birçok grup mevcut, bir göz atmanız da fayda var:) Özellikle Ottawa’daysanız ve Marketing alanında çalışıyorsanız bu gruba katılın derim. https://www.meetup.com/ottawa-marketing/?action=join

Bir diğer Meetup uygulaması gibi Eventbrite dan da etkinlikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Oda Arkadaşı Edinin

Eminim birçok insan kendi evinde huzurlu bir şekilde özgürce yaşamak ister ancak Toronto gibi büyük şehirlere geldiğinizde fiyatlar yükselip yaşam standartları düşmektedir. Özellikle yeni gelenler için Toronto’da 1+1 eve çıkmak bütçenizi ve sabrınızı biraz zorlayabilir ama bunu fırsata çevirebilirsiniz. https://www.mymapleguide.com/torontoda-ev-kiralamak/ Bu yazımda bahsettiğim gibi ev bulamadığınız anda oda bakmanızda yarar var. Sizinle beraber diğer odalarda kalacakların düzenli ve temiz olmaları biraz sizin şansınıza kalmış bir durum ancak oda arkadaşlarınızla kurduğunuz iletişim size yeni çevrelerin kapısını açabilir. Tabii burada tavsiyem Türk arkadaşlarınız ya da tanıdıklarınızdan ziyade yabancı insanlarla kalmanız böylece ev ortamında da kulağınız sürekli İngilizce’ye maruz kalmış olur.

4. Bumble Uygulamasını Deneyin

Bumble, belki daha önce duymuş olduğunuz Tinder gibi online arkadaşlık uygulamasıdır. Türkiye’de bu uygulamaları ne kadar kullandınız ya da ne kadar karşıydınız bilmiyorum ama Kanada 2019 yılında bu uygulamaları kullanan ülkeler arasında % 14 kullanım oranıyla Çin ve Amerika’dan sonra gelen 3. ülkedir. Bu yüzden her ne kadar size uzakta olsa buraya geldiğiniz vakit bu tarz online uygulamalara karşı açık görüşlü olmanızda fayda var.

Bumble diğer uygulamalardan farklı olarak sadece dating amaçlı değil aynı zamanda iş ve arkadaşlık üzerine de kullanıcılara olanak tanımaktadır. Oturumlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Uygulamayı nasıl kullanmak istediğiniz size kalmış:)

Kanada'sa sosyal çevre için kullanılacak uygulama Bumble

5. Gönüllü Olun

Gönüllü olmak( volunteer experience) Kanada’da kendinize yeni şeyler katabileceğiniz en iyi yöntemdir. Özellikle burada uzun dönem kalıp iş aramayı düşünüyorsanız CV’inizde mutlaka olması gereken bir bölümdür. Enerjinizden ve zamanınızdan ödün vermeniz gerekiyor ancak geri dönüşü oldukça karlı olacaktır. Buraya tıklayarak gönüllü arayan firmaları bulabilirsiniz. https://volunteer.ca Size yeni çevre sunduğu gibi belki yeni iş fırsatlarını da beraberinde getirebilir.

Kanada'da Nasıl Çevre Edinilir? Gönüllü olmanın yolları

6. Yakınınızda Bulunan Spor ya da Aktivite Merkezlerine Dahil Olun

Oturduğunuz bölgeye yakın fitness, yoga, pilates merkezlerine üye olabilirsiniz. Özellikle yoga ve pilates merkezleri genellikle katılımcı sayısına göre özel gruplar halinde ders vermektedir. Dahil olduğunuz grupta hem daha efektif çalışıp hem de daha kolay arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

Bu arada bu tarz aktivite merkezlerine yıllık üye olabileceğiniz gibi ders başı katılım ücreti vererek de dahil olabilirsiniz. Böylece gidemediğiniz vakitlerde paranız cebinizde kalmış olur. Aşağıda belli başlı spor merkezlerini görebilirsiniz.

https://www.goodlifefitness.com/

https://www.planetfitness.ca/

https://www.crunch.com/

https://ymca.ca/What-We-Offer/Health-and-Fitness

7. En Önemlisi Girişken Olun

Bazılarımız için sosyal açıdan ilişki kurmak zor olabilir ama yeni bir ülkeye geldiğiniz zaman bu yönünüzü geliştirmeniz gerekecektir. İlk başlarda burada yaşayan tanıdıklarınız ya da arkadaş çevreniz varsa onlardan destek alabilirsiniz. Eğer eğitim ya da dil okul için geldiyseniz okulun sunmuş olduğu etkinliklerden yararlanmaya çalışın. Burada bulunan Türk Komiteleri de oldukça yardım sever, Facebook gruplarına dahil olup onlara da danışabilirsiniz. Sonuç olarak ne kadar girişken ve yeniliklere açık olursanız işiniz sizin için o kadar kolaylaşacaktır:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share via
Copy link
Powered by Social Snap